Trump’ın damadından Sazan’a 1 milyar $

Arnavutluk’un tek adası Sazan’ı birkaç yıl önce turizme açma kararı alan Tiran Yönetimi, ilk adımı ABD’nin eski Başkanı ve yeni Başkan adayı Donald Trump ile atıyor. Trump’ın damadı ve eski danışmanı Jared Kushner, Komünist yönetiminde askeri yığınak ve sığınak olan Sazan’a 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Uzun süre Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde de olan Sazan’da şu anda kimse yaşamıyor ve yapı inşaatına izin verilmiyor. Damat Kushner, Sazan’a lüks konut ve turizm tesisleri kuracak. Ada için Kushner’in “Sazan benzersiz. Dünyanın başka bir yerinde örneği yok” diyen Kushner ayrıca Zvernec’te yaklaşık 10 bin 000 villa ve otel odası içeren birkaç büyük tatil köyü inşa etmeyi planlıyor. Proje için arabuluculuk yapan ise ABD’nin eski Almanya Büyükelçisi Richard Grenell’di. Geçen yıl Grenell, Jared Kushner ve eşi Ivanka Trump, Arnavutluk’un güneyinde birlikte tatil yapmıştı.

ADAYA ASKERİ, ENVER HOCA SOKMUŞTU

2017’de Arnavutluk savunma bakanlığı, komünist dönemden kalma bir askeri üsse ev sahipliği yapan Sazan Adası’ndaki sığınak ve tünelleri turizme açmıştı. O dönem Savunma Bakanı Mimi Kodheli ve Ekonomi Bakanı Milva Ekonomi arasında imzalanan anlaşma uyarınca, sadece sığınaklar ve askeri merkezlere özel turlar düzenlenmişti. Adada bir dönem 3 binden fazla asker görev alıyordu. Adadaki sığınakların yapımını da eski devlet başkanı Enver Hoca yaptırmıştı.

SAZAN ADASI NEREDEDİR

Sazan Adası Avlonya Körfezi’nin Adriyatik Denizi’ne açılan yerde kıyıdan 15 km uzaklıkta yer almaktadır. İdari olarak Avlonya ili sınırları içerisinde yer almaktadır. 5 km2 yüzölçümü ile Arnavutluk’un en büyük adasıdır. Adanın en yüksek noktası 342 metredir ve üzerinde yerleşim bulunmamaktadır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x